فیگور چیست؟

اگر سری به اسباب بازی‌ فروشی‌ های بزرگ زده باشید، حتما شما هم با محصولات پلاستیکی کوچکی که شمایل مجسمه مانند دارند رو به رو شده‌ اید. این مجسمه‌ های کوچک که به آن‌ ها فیگور می‌ گویند؛ معمولا شبیه سازی حالت‌ های شخصیت‌ های انیمیشنی یا فیلم‌ های سینمایی هستند. این عروسک‌ ها را در حالت‌ های مختلفی تولید کرده‌ اند. فیگورها در واقع در دسته اسباب بازی‌ ها قرار گرفته و از پلاستیک تولید می‌ شوند. این اسباب بازی‌ ها برخلاف تصور عموم برای بازی کردن نبوده و بیشتر کلکسیونرها آنها را جمع آوری می‌ کنند. فیگورها دارای بدنی ثابت بوده و قطعات متحرک ندارد. سرباز‌های پلاستیکی و نمونه‌ هایی از ابر قهرمان‌ ها جزو اولین فیگورهایی بوند که در دنیا تولید شدند.

همه آنچه که لازم است درباره فیگور و اکشن فیگور بدانید!

فیگور و اکشن فیگور شکلی از یک شخصیت است که از موادی مختلفی مانند پلاستیک، پارچه، چوب و یا سایر مواد ساخته می شود. این شکل ها معمولا ابعادی کوچکتر از ابعاد واقعی دارند.

این شخصیت ها ممکن است حقیقی و یا تخیلی باشد. در اغلب موارد شخصیت های تخیلی برگرفته از فیلم ها، سریال ها، انیمیشن ها، کتاب ها، شخصیت های تلویزیونی، بازی های ویدیویی و … است. شخصیت های حقیقی نیز معمولا شامل افراد سرشناس در حوزه های مختلف مانند ورزشکاران، سیاست مداران، هنرمندان سینما و تلویزیون، خواننده ها، ورزشکاران و… می باشد.

فیگور و اکشن فیگور شکلیطرفداران و خریداران !

علاقهمندان و خریداران این محصولات به گروه سنی یا جنسیت خاصی محدود نمی شود و همانطور که نوجوان ها از این محصولات استقبال می کنند، بزرگسالان و کلکسیون داران هم از علاقه مندان این محصولات هستند.

مواد خام

از مدل‌سازی رس و ابزارهای مختلف مجسمه‌سازی برای ایجاد نمونه اولیه استفاده می‌شود.فیگورهای واقعی از جنس آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) تهیه می‌شوند. پلاستیک‌های نرم و نایلون ممکن است برای اجزای لباس از جمله لباس بدن، شنل و ماسک صورت استفاده شود. برای تزئین شکل ممکن است از رنگهای اکریلیک با رنگهای مختلف استفاده شود. اسباب بازی‌ها با جزئیات دقیقتر مکن است حاوی قطعات الکترونیکی مینیاتوری باشد که جلوه‌های نور و صدا را فراهم می‌کند نمونه این اسباب بازی می‌تواند اسباب بازی وودی از داستان اسباب بازی‌ها باشد که در فروشگاه اسباب بازی طرفداران زیادی دارد.

به‌طور کلی فیگورها از متریال و مواد خام اولیه قابل انعطاف ساخته می‌شوند تا بیشترین حس واقعی بودن را به مخاط عرضه کنند. از طرف دیگر این متریال باید بتواند به مرور زمان شکل و خاصیت خود را حفظ کند، رنگ‌ها باید با ثبات بوده و حرکت مفصل‌ها بدون مشکل انجام شود. کمپانی‌ها حداکثر تلاش خود را در جهت افزایش کیفیت این موارد انجام می‌دهند.

فیگور فیلم‌ های سینمایی

یکی دیگر از معروف‌ ترین فیگورهایی که تولید شده‌ اند، مربوط به شخصیت‌ هایی هستند که در فیلم‌ های سینمایی بازی کرده‌ اند. مثلا فیگور‌های مربوط به شخصیت‌ های مارول و دی سی که همگی بین اقشار مختلف جامعه بسیار محبوب هستند. معرو‌ف‌ ترین فیگورهایی که برای ساخت آنها از فیلم‌ های سینمایی الهام گرفته‌ اند؛ مربوط به فیگور جوکر و اسپایدرمن یا مرد عنکبوتی است.


فیگور شخصیت‌ های تخیلی

شخصیت‌ های تخیلی زیادی در دنیای کتاب‌ ها زندگی می‌ کنند. معروف‌ ترین آنها هم هری پاتر است. این شخصیت تخیلی و دیگر شخصیت‌ هایی که در کتاب‌ ها و توسط نویسنده‌ ها خلق شده‌ اند، نیز فیگورهای خاص خود را دارند. در بین کلکسیونرها فیگورهای مربوط به شخصیت‌ های کتاب هری پاتر بسیار معروف هستند. یکی دیگر از شخصیت‌ های معروف دراکولا است و فیگورهای این شخصیت به شدت محبوب هستند. 

نکات مهم که باید موقع خرید فیگور برای کودکان بدانید:

اکشن فیگورهای امروزی نسبت به مدل های قدیمی امکانات بیشتری دارند اما این قضیه نباید شما را هنگام خرید سردرگم کند. به همین خاطر کافی است فقط چند ویژگی را که در ادامه به آن ها می پردازیم مد نظر قرار دهید.

  • قابلیت سر هم کردن

این حس که خودتان کاری را انجام دهید می تواند بسیار رضایت بخش باشد. مثل ساختن یک اسباب بازی و سپس بازی کردن با آن. بعضی مدل های فیگور این قابلیت را دارا هستند. این قابلیت به بچه ها کمک می کند تا در ساخت شخصیت مورد علاقه شان نقش داشته باشند. همچنین چالش سرهم کردن اسباب بازی باعث سرگرمی بیشتر می شود.

  • شخصیت فیگور

این ویژگی همان دلیلی است که فیگور برای آن ساخته شده است. چرا این شخصیت ها در فیلم یا داستان جذابیت دارند؟ اگر شما ژانر، سریال یا داستان مورد علاقه فرزندتان را بشناسید می توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

  • سن مورد استفاده (گروه سنی)

این ویژگی معمولا در مشخصات محصول روی جعبه درج شده است. به دو دلیل باید به این ویژگی دقت کنید.

اول اینکه اگر طراحی شخصیت متناسب با سن فرزند شما نباشد، در عین جذابیت به خوبی با آن ارتباط برقرار نخواهد کرد.

دوم فاکتورهای ایمنی است که طراح اسباب بازی برای آن در نظر گرفته است. وسیله ای که بچه های کوچک تر با آن بازی می کنند نباید از قطعات ریز، برنده و خطرناک ساخته شده باشد.

  • قابلیت شستشو

از آنجایی که کودک وقت و بی وقت با این وسایل بازی می کند و آن ها را جابجا می کند، مطمئنا با انگشتانش تماس خواهد داشت. روی سطح انگشتان لایه ای از چربی وجود دارد که طی تماس های مکرر باعث رد افتادن روی اسباب بازی ها می شود. پس بهتر است قابل شستشو باشند تا بتوانید راحت تمیزشان کنید.

  • آپشن های اضافی

آپشن های اضافی همیشه باعث جذاب تر شدن تجربه بازی با اسباب بازی ها می شود. آپشن هایی مثل قابلیت حرکت یا قابلیت تولید پخش صدا و موسیقی. در نظر گرفتن این آپشن ها به حوصله شما و علایق کودک بستگی دارد.

چرا فیگور برای بازی بچه ها مناسب است؟

بچه ها به فیگور علاقه زیادی دارند. شاید دلیل این علاقه قدرت فیگورها در ایجاد تخیل باشد. وقتی بچه یک شیر در دستانش دارد می تواند صدای غرش او را هم تصور کند. یا با شخصیت مورد علاقه اش پرواز کند و به سرزمین های ناشناخته پا بگذارد.

البته در این خیال پردازی، مهم ترین کار را خود کودک انجام می دهد. بچه ها دوست دارند برای وسایل شان اسم انتخاب کنند و با آن ها دنیای خود را بسازند. در ادامه 5 دلیل مهم فیگورها برای بازی را بیان می کنیم.                                                                
نگهداری از فیگور
جمع کردن کلکسیونی از فیگورها می تواند در آغاز کار ساده ای به نظر بیاید. اما به خریدن ختم نمی شود. باید بعد از خرید، مراقبشان باشید وگرنه خیلی عمر نمی کنند. فارغ از اینکه به قصد سرگرمی یا سرمایه گذاری کلکسیون درست می کنید، بهتر است از آن ها مراقبت کنید.
دو توصیه مهم در نگهداری از آن ها، تمیز کردن منظم و دور نگه داشتن از تابش نور خورشید است تا کیفیت خود را حفظ کنند.                                                                                                                                

اکشن فیگور اسپایدرمناسپایدرمن از محبوب‌ترین‌هاست.

اکشن فیگور جوکر محصولات جوکر به خوبی فروش می‌روند.