در این مطلب همراه ما باشید تا ۵ نشانه کودکان باهوش را با هم بررسی کنیم و به آن ها بپردازیم:

نشانه های کودک باهوش چیست؟

کودکان بی نهایت نشانه برای سنجش هوش و ذکاوتشان دارند اما مهم ترین آن ها به مواردی مانند مهارت های گفتاری، اعتماد به نفس، کنجکاوی و… بستگی دارد. همراه ما باشید تا به‌ طور خلاصه به سوال شما جواب دهیم.

مهارت‌ های گفتاری

این مورد دلیل اصلی باهوش بودن نیست اما به عنوان یک نشانه کودکان باهوش و با استعداد از آن یاد می شود. کودکان معمولا از یک سالگی شروع به بیان کلمات مختلف می کنند اما طبق آخرین تحقیقات انجام شده، اگر در کم تر از ۱۴ ماه بتواند سیر زیادی از کلمات را صحبت کند یکی از نشانه های باهوشی است.

توانایی احساسی

کودکان معمولا با محیط پیرامون خود ارتباط احساساتی زیادی برقرار می کنند، کودک شما اگر بتواند این ارتباط را مدیریت کرده و احساس مثبت و منفی را تشخیص دهد یکی از علائم هوش و ذکاوت را در سنین پایین دارد.

پیشرفت سریع

اگر کودک شما مهارت های موجود را به سرعت یاد می گیرد (مانند راه رفتن، گرفتن وسایل در دست و…) نشانه فعل بودن ذهن اش است. این پیشرفت به همین موارد کلی ختم نمی شود بلکه مواردی مانند خوب صحبت کردن، اعتماد به نفس و… هم بستگی دارد.

نشانه های کودک باهوش

شیطونی و کنجکاوی

شاید این ویژگی برای شما خوشایند نباشد اما شیطونی کردن و کنجکاو بودن کودک برای درک و حل مسائل مختلف و پیدا کردن جواب ها بسیار مهم است که با رعایت خط قرمز ها و مدیریت کودک، به رشد و توسعه فردی آن ها کمک کننده خواهد بود.

حل مشکلات فردی

کودکتان خوب و بد را به درستی تشخیص می دهد؟ مشکلات خودش را تنهایی یا با کمک غیر مستقیم شما حل می کند؟ مقاومت و مدیریت بسیار زیادی در کنترل مشکلاتش دارد و نکات منفی را تبدیل به نکات مثبت می کند؟ باید به شما بگوییم که یک فرزند باهوش را دارید که به کمک و همکاری شما نیاز دارد.

همانطور که اشاره کردیم نشانه کودکان باهوش به این موارد خلاصه نمی شوند و به فعالیت ها و اتفاقات مختلفی بستگی دارند. هیچ بچه ای خنگ یا غیر باهوش نیست هرکس زمان اختصاصی خود را در جهت پیدا کردن استعدادهایش دارد.

کودکان باهوش به سرعت به رشد و توانایی خود کمک می کنند و باعث توسعه یافتن خودشان و محیط پیرامونشان می شوند.