معرفی بهترین بازی های داخل خانه برای کودکان :

 بازی کردن در داخل خانه مزایای زیادی برای کودکان دارد. کودکان می توانند در محیط خانه زیر نظر شما با آرامش خاطر بیشتری بازی کرده و حتی والدین می توانند به عنوان هم بازی با کودکان خود بازی کنند. بازی در خانه تعامل بین والدین و کودکان را بیشتر می کند و همچنین نسبت به محیط های خارج از خانه، از امنیت و آرامش بیشتری برخوردار است.

به طور کلی بازی کردن برای پیشرفت و رشد و پرورش ذهن کودکان بسیار مفید است، زیرا استعداد کودکان با بازی کردن پرورش میابد. بنابراین با بازیهای داخل خانه علاوه بر سرگرم شدن، ذهن کودک رشد کرده و باعث افزایش هوش کودک خواهد شد.

برای پیشرفت کودک باید به او مدل های مختلف بازی و روش های آنها را یاد داد. بازی می تواند به صورت دسته جمعی (گروهی) و یا انفرادی (تک نفره) انجام شود. بازی کردن با کودکان باعث ایجاد فعالیت های بدنی و یا فکری شده که به وسیله آن کودک می تواند به خواسته ها و نیاز های روزمره خود دست پیدا کند.

بازی فقط یک سرگرمی نیست بلکه کودک در این زمان چیزهای زیادی می آموزد که در زندگی آینده اش تاثیر بسیار زیادی می گذارد. محیط خانه بسیار امن تر و آرام تر از محیط بیرون است پس سعی کنید خانه را مملو از بازی های متنوع کرده تا کودکان بتوانند  در کسب مفاهیم، اطلاعات تجربه کسب کنند. آنها را همراهی کنید تا احساس رضایتمندی داشته باشند و با بازی کردن، شخصیت درونی خودشان را شکل دهند. زیرا بازی هدفمند باعث ایجاد سازندگی در کودک می شود.

اگر خواهان این هستید که کودک در محیط امن خانه بماند، در ادامه انواع بازی های داخل خانه را به شما معرفی می کنیم تا علاوه بر سرگرم شدن فرزندتان به پیشرفت خلاقیت و هوش او نیز کمک کنید.

انواع بازی با توپ برای کودکان:

توپ یکی از هیجان انگیز ترین اسباب بازی های مورد توجه کودکان می باشد. از زمانی که توپ اختراع شد توجه تمام انسان ها را در همه سنین به خود جلب نمود. به طوری که امروزه محبوب ترین ورزش های دنیا با توپ می باشد. مانند فوتبال، بسکتبال، والیبال و غیره...

توپ انواع مختلفی دارد و در سایز ها و مدل های مختلفی تولید می شوند که هر یک کاربرد خاصی دارند. 

با توپ می توان بازی های مختلفی انجام داد در ادامه به چند نمونه از این بازی ها اشاره خواهیم کرد:

توپ بسکتبال :

برای این بازی به یک توپ و یک تور با سبد نیاز داریم. کودک در فاصله ای مناسب قرار گرفته و با قدرت بدنی خود باید توپ را به داخل تور بیاندازد. بسکتبال اسباب بازی یکی از وسایلی است که والدین می توانند برای کودکان خود خریداری کنند تا بتوانند در حیاط منزلشان با آن بازی کنند.

توپ والیبال :

برای این بازی نیز به یک تور مستطیل شکل و یک توپ نیاز داریم. این بازی قدرت دست کودک را افزایش می دهد. به کودک بیاموزید تا با دو دست خود بدون آنکه توپ به تور برخورد کند از روی تور توپ را به سمت دیگر پرتاب نماید.

توپ و مانع :

به کودک خود یاد دهید توپ را به زمین بزند و از موانع عبور کند. نباید توپ با بدنش یا مانع برخوردی داشته باشد.

توپ و سطح شیبدار :

توپ را روی یک سطح شیبدار قرار دهید و به کودک بیاموزید که توپ در چه صورتی به سمت سربالایی یا سرپایینی حرکت می کند.

این نوع بازی های با توپ توانایی های کودک را افزایش داده و باعث افزایش دقت، هوش، تعادل، حواس لمسی، هدف گیری دقیق و برنامه ریزی زمانی در کودک می شود.

بازی با توپ فقط مختص پسران نیست، دختران نیز در هر سنی می توانند بازی با توپ را انجام دهند.

بهتر است بازی ها را از آسان شروع کرده و کم کم آن را سخت کنید و با توجه به هوش و توانایی کودک سختی یا آسانی آن را تخمین بزنید.

بهترین بازی های گروهی برای کودکان :

بازی های گروهی به رشد شخصیتی کودک و افزایش تعامل او با همسالانش کمک زیادی می کنند. ارتباط با دوستان در بازی های گروهی بسیار زیاد است که این مساله تاثیرات مثبتی در شکل گیری شخصیت اجتماعی کودک خواهد داشت.

در ادامه لیستی از بازی های گروهی که در منزل و یا حیاط می توان انجام داد به شما معرفی می کنیم :

دروازه فوتبال :

با خرید یک دروازه فوتبال اسباب بازی کودکان می توانند به صورت گروهی این بازی هیجان انگیز را انجام دهند. زیرا این بازی نیاز به بیش از یک بازیکن دارد مانند دروازه بان ، مهاجم یا هم تیمی کودکتان می تواند برای خود به دنبال هم گروهی و هم بازی باشد.

الاکلنگ :

این یک بازی دو نفره است که حتی کودک می تواند با خواهر یا برادر خود از آن لذت ببرد حتی در زمانیکه کودکتان تک فرزند باشد شما می توانید با او بازی کنید. همچنین کودک می تواند عروسک خود را روی صندلی الاکلنگ قرار دهد و شما با فشار دست آن را بالا و پایین کنید.

فوتبال دستی :

فوتبال دستی علاوه بر اینکه محبوب کودکان است در بین بزرگترها هم از جذابیت خاصی  برخوردار است. این اسباب بازی هم از بازی های دو نفره بوده که شادی خاصی به کودکان و بزرگترها می بخشد.

بولینگ :

این بازی را می توان دو نفره یا با تعداد بیشتر انجام داد.  این بازی نیاز به توپ و چند میله دارد و کودک باید با یک توپ تمام میله ها را بریزد. برای بازی کودکان مدل های کوچک بولینگ اسباب بازی از جنس پلاستیک تولید شده است که برای کودکان بالای ۳ سال بسیار مناسب است. بولینگ اسباب بازی  از ۱۰ میله و دو توپ کوچک تشکیل شده اند که روش بازی با آن همانند روش بازی بولینگ واقعی است.

سایر اسباب بازی های پر طرفدار گروهی مانند بسکتبال پایه دار ، دارت ، گلف ، بیلیارد یا اسنوکر اسباب بازی هم  وجود دارند که شما می توانید با توجه به علاقه و استعداد کودکتان آنها را تهیه کنید، تا کودک به همراه خواهر یا برادر یا دوستانش به صورت گروهی در داخل منزل بتواند بازی کند.

بازی های پر تحرک برای کودکان :

بازی های پر تحرک با افزایش فعالیت های جسمی، سوخت و ساز بدن را بالا می برد و باعث سلامتی و تناسب اندام کودک می شود.

همچنین بازی های پر تحرک باعث ایجاد هیجان و شادی در کودک شده و علاوه بر ذهن، جسم او را نیز درگیر خود می کند.

بازی پانتومیم :

بازی پانتومیم به صورت گروهی انجام می شود بدین ترتیب که یک نفر می ایستد و با حرکات بدن(بدون صحبت کردن) موضوعی را توضیح می دهد و همبازی هایش باید حدس بزنند که او چه چیزی را مد نظر دارد.

اسباب بازی های مخصوص این بازی نیز طراحی و ساخته شده است. یکی از این بازی ها که در سایت کیدبی تویز نیز وجود دارد بازی فکری پانتومیم بازیتا می باشد.

بازی فکری پانتومیم بازیتا

بازی قایم موشک :

این بازی دو یا چند نفره است. یک نفر  چشمهایش را بسته و دیگران مخفی می شوند، و بعد از پنهان شدن افراد ،او باید به دنبال افراد پنهان شده بگردد و آنها را پیدا کند. بازی های فکری مختلفی در سایت فروش آنلاین اسباب بازی کیدبی تویز موجود است که یکی از بازی ها بازی قایم موشک می باشد.

بازی فکری قایم موشک بازیتا

بازی فکری لپف :

این بازی فکری یک بازی هیجان انگیز برای تمام رده های سنی مناسب می باشد که دارای دهان بازکن و کارت بازی است. این بازی برای دورهمی خانوادگی و دوستانه بسیار مناسب است و باعث سرگرمی و شادی تمام افراد خانواده می شود. 

بازی فکری لپف

بازی وسطی:

این بازی نیز چند نفره می باشد در این بازی کودکان به دو گروه مساوی تقسیم شده، یک گروه در وسط و یک گروه در دو طرف قرار گرفته گروهی که در دو طرف قرار دارند باید توپ را به سمت افرادی که در وسط قرار گرفته اند نشانه گیری کنند. این بازی زمانی تمام خواهد شد که توپ به تمام افراد در وسط برخورد کرده باشد.

بازی ساده دخترانه در خانه :

برای کودک خود وسایلی مانند ماشین لباسشویی اسباب بازی، جاروبرقی اسباب بازی ، اتو اسباب بازی ، انواع وسایل آشپزخانه اسباب بازی و وسایل نظافت اسباب بازی تهیه کنید تا در زمانی که شما در حال تمیز کردن منزلتان هستید، از او بخواهید که شما را در تمیز کردن کمک کند. زمانی که او کارهای شما را ببیند مشتاقانه از شما تقلید خواهد کرد. وقتی کودک به شما کمک کرد از او قدردانی کنید تا درک کند که وقتی کاری را درست انجام می دهد و به وظیفه اش درست عمل می کند قابل ستایش است.

وقتی خیاطی می کنید برای کودکتان چرخ خیاطی اسباب بازی تهیه کنید تا در کنار شما برای عروسک هایش لباس بدوزد. تمام این بازی ها می تواند خلاقیت کودک را بالا برده و هوش او را تقویت کند و حتی از لحاظ جسمانی نیز تاثیرات مثبتی بر رشد جسمانی کودک داشته باشد. تحرک برای کودکان بسیار لازم است و هر کودکی باید در خانه بازی کند و از کودکی خود لذت ببرد. امروزه آپارتمان ها محل مناسبی برای باز های پرتحرک نبستن و با بازی های دورهی و بازی فکری باید این چالش را حل کرد. بازی های فکری که کودکان را سرگرم کند و از بدون در خانه لذت ببرند.

همچنین می توانید با کاشت یک گیاه در یک گلدان، باغبانی کردن را به او بیاموزید و کودکان را با طبیعت آشنا کرد. این کار باعث می شود در آینده انسانی آرام و مهربان با طبیعت باشد.

به طور کلی می توانید بر اساس جنسیت، سلیقه و علایق کودکتان از بازیهای داخل خانه ای که معرفی کردیم برای سرگرمی و ارتقای سطح مهارتهای فرزندتان استفاده کنید.