اسباب بازی مناسب کودکان یک سال و نیم :

قبل از هر چیز باید با توجه به سن کودکان به مواردی در هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان توجه کرد. مانند استاندارد بودن و ایمن بودن اسباب بازی، جذاب بودن برای کودکان، درک کردن کودک از بازی، قدرت بدنی کودک نسبت به اسباب بازی.

کودکان یکسال و نیمه دارای جنب و جوش بسیاری می‌باشند و دوست دارند بازی‌هایی که فعالیت بدنشان را بالا می‌برد انجام دهند. مانند اسباب بازی‌های توپی، کششی، عروسک‌ها، پازل، خمیر بازی، اسباب بازی‌های صدا دار و لوازم موسیقی، سرسره بازی و کتاب خواندن. در کل بازی در این سن، باعث آموختن و کشف محیط اطراف خود می‌باشد.

لوازم موسیقی اسباب بازی :

اسباب بازی‌های مانند گیتار، پیانو ، ویولن، تنبک، درام و بسیاری از این وسایل بازی در این دسته قرار دارند که برای کودکان یک و نیم ساله بسیار موثر هستند و می‌توانند حس شنوایی کودک را تقویت کنند.

ابزار موسیقی اسباب بازی

پازل اسباب بازی :

پازل از جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند مانند چوب و مقوا که اکثرا برای کودکان کوچک از چوب و برای بزرگترها از جنس مقوا تهیه شده‌اند. پازل اسباب بازی فوق‌العاده برای بالا بردن تمرکز و هوش می‌باشد و برای هر سنی و سالی مدل خاص خود را دارد.

اسباب بازی کودک دو ساله :

اگر بر اساس سن کودک در سال‌های ابتدایی رشد اسباب بازی مناسب تهیه کنید باعث رشد فکری و هوشی کودک شده و تعامل کودک با دیگران را بالا می‌برد و در آینده در ورود به مدرسه معقول‌تر رفتار خواهد کرد.

اگر دوست دارید کودکان در سنین بزرگسالی قدرت هوشی و مغزی بالایی داشته باشند باید اسباب بازی‌های تهیه کنید و او را در محیطی قرار دهید که حواس پنجگانه‌اش تقویت گردد. اسباب بازی برای کودکان دو ساله باعث می شود حس کشف و کنجکاوی او تقویت شود. کودک در سن دو سالگی بسیار حساس بوده زیرا در این سن کم کم باید از شیر و پوشک گرفته شد این دو مساله مهمترین نقطه در زندگی کودکان می‌باشد و درست پاسخ دادن به این مساله باعث رشد همه جوانب کودک خواهد شد. کودک در این سن دارای هیجانات بسیار زیادی است از جمله خجالت کشیدن و مغرور بودن.

کودکان در این سن حدود پنجاه کلمه را بیان کنند، سوالات زیادی می‌پرسند، رنگ‌ها را می آموزند به همین دلیل خرید اسباب بازی مانند سه چرخه، خانه عروسک، استخر برای کودکان، لوازم آشپزخانه، انواع ماشین و غیره از ضرورت‌های خاصی برخوردار بوده و باعث کنترل هیجانات کودک می‌شود.

بهترین اسباب بازی برای کودک سه ساله:

کودکان سه ساله از توانایی‌های بیشتری برخوردار هستند. در این سن مهارت‌های حرکتیشان رشد سریعی دارند. آنها دارای نشاط و روابط اجتماعی قوی می‌باشند. در این سن دوست دارند بدوند، حرف بزنند، اشیای مختلفی را بسازند، نقاشی بکشند و با قیچی مناسب سنشان اشکال مختلفی را درست کنند.

در این سن کودکان خط خطی کردن روی کاغذ را دوست دارند. کودکان دوست دارند ارتباطشان با دیگران را قوی کنند، با دوستانشان همکاری کنند، به نیازهای خود کمتر توجه کنند و احساسات دیگران برایشان مهم باشند. کودکان کم کم در این سن مستقل می‌شوند. می‌توانند زبان خود را کنترل کنند، کلمات را بهتر ادا کنند، مهارت‌های جدیدی یاد می‌گیرند، می‌دوند، می‌پرند، دوست دارند اسباب بازی‌ها را روی هم بچینند و واژگون کنند، کنار هم بچسبانند و از آنها را از هم جدا کنند. به همین دلیل در این سن اسباب بازی‌هایی مانند خانه سازی، لگو ، سازه ساختنی، بازی‌هایی دارای فعالیت بدنی بالا، وسایل نجاری، بازی‌های کارتی ساده، ست خانه بازی، دفترچه نقاشی، وسایل مناسب پارک مانند سه چرخه اسباب بازی حائز اهمیت بوده و با تهیه کردن آن می‌توان باعث افزایش هوش هیجانی و فکری کودک شد.

در زیر اشاره ای به چند نمونه از این اسباب بازی‌ها اشاره خواهیم کرد:

اسباب بازی لگو

بازی فکری و ساختنی که از چندین قطعه پلاستیک تشکیل شده است که با ساخت آن می‌توان یک سازه واحد داشت. در زمان بازی به نقشه باید توجه کرد تا سازه درست ساخته شود. این بازی علاوه بر نتیجه نهایی که یا اسباب بازی ساخته شده است در میانه بازی نیز ساخت این سازه سرگرم کننده خواهد بود.

ست وسایل بازی :

ست از وسایل خانه اسباب بازی مانند آشپزخانه، ست فروشگاهی، ابزار نجاری، ست‌های پزشکی، ست آرایشی و بسیاری از وسایل دیگر که کودک را برای آینده آماده می‌کند و به کودک حس بزرگتر شدن را می‌دهد. تنوع در این وسایل بازی بسیار خوب می‌باشد و هر کودکی را می‌تواند راضی نگه دارد. 

وسایل بازی

بهترین اسباب بازی برای کودک چهار ساله:

کودک در این سن مهارت‌های گذشته خود را کامل می‌کند و مهارت‌های جدیدی را با سرعت فوق‌العاده به دست می‌آورد. کودک چهار ساله در بهترین زمان زندگی خود می‌باشد و مناسب‌ترین زمانی است که والدین می‌توانند با کودک خود وقت بگذرانند و از با هم بودنشان لذت ببرند.

کودک چهار ساله شیطنت خاصی دارد به قهرمانان، حیوانات ما قبل تاریخ مانند دایناسورها، حیوانات تخیلی مانند اژدها علاقمند هستند و در بازی‌های خیالیشان معمولا خشونت به کار می‌برند. کودکان در این سن احساسات محکمی دارند مثلا یک اسباب بازی را دوست دارند و از آن یکی متنفرند. می‌توانند شکلک در بیاورند، شعر و داستان خنده دار بگویند، با خود بازی کنند، احساس بزرگی کرده و در گروه‌های سنی مختلفی قرار بگیرند.

در این سن به کودک خود وظایفی بدهید مانند جمع کردن اسباب بازی، مرتب کردن اتاقش. کودک چهار ساله عاشق فعالیت بدنی است که دارای تحرک زیادی است. وقتی چیز تازه ای یاد می‌گیرد دوست دارد به والدین خود نشان دهد. در این سن علاقه زیادی به یادگیری حروف و اعداد دارد. کودکان در سن چهار سالگی حدودا روزی شش کلمه جدید یاد می‌گیرند. کودک چهار ساله بیشتر دوست درد در فضای بیرون از خانه بازی کند، به پارک برود، بدود، سه چرخه سواری کند.

اولین چیزی که باید در این سن جدی گرفت پیشرفت خلاقیت کودک است. به همین دلیل اسباب بازی‌هایی را مانند چرخ خیاطی، جورچین ،تخته وایت برد ، تلفن ، لباس مشاغل، اسباب بازی‌های چرخ داری که بتوانند روی آن سوار شوند را تهیه کنید تا خلاقت کودک پرورش یابد.

بهترین اسباب بازی ها برای کودک پنج ساله :

کودکان باید در این سن از لحاظ اجتماعی پیشرفت به سزایی کرده باشند تا بتوانند در محیط‌هایی مثل مهد کودک و پیش دبستانی هراس نداشته و بدون اضطراب با هم سن و سالان خود ارتباط خوبی برقرار کنند. او در این سن قوانین اخلاقی زیادی را به دست آورده است. تمرکزش بیشتر شده، مهارت‌هایش افزایش یافته و هماهنگی دست و پایش بهبود یافته است و می‌تواند مداد رنگی را بهتر به دست بگیرد و نقاشی‌هایی با جزئیات بیشتری بکشد. کلمات و اعداد آسان را از والدین تقلید کند.

کودک پنج ساله می‌تواند بازی های نمایشی مانند پانتومیم را انجام دهد، پلیس شود، از عروسکش مانند خواهر یا برادر کوچکش مراقبت کند. شنا کردن یاد بگیرد، لی لی کند به همین دلیل باید اسباب بازی‌هایی برای کودک تهیه کرد تا مهارت های مختلفی را در این سن تقویت کند.

اسباب بازی‌هایی مانند وسایل ورزشی، انواع عروسک، دوربین عکاسی، لوازم مدل سازی، قطار اسباب بازی ، اسباب بازی‌های فکری مانند بازی فکری دو چشمی، قلاب ماهیگیری، معمای جنگل، وسایل نقاشی، اسباب بازی‌های الکترونیکی مناسب این سن کودک می‌باشند. 

در زیر به اسباب بازی فکری مناسب کودکان پنج ساله اشاره خواهیم کرد :

بازی فکری دوچشمی :

بازی فکری دو چشمی در دو دسته دو نفری و چهار نفری عرضه شده است. در این بازی به وسایل مانند عینک و دماغ پلاستیکی و کارت بازی و تاس احتیاج دارید که در بسته بازی دو چشمی بازیتا تمام این وسایل موجود است. این کارت بازی تشخیص سریع می‌خواهد و برای کودکان ۵ ساله بسیار مناسب است تا مهارت های خود را تقویت کنند.

بازی فکری دو چشمی دو نفره بازی تا

بازی فکری معمای جنگل :

این بازی فکری مناسب کودکان ۵ ساله می باشد که دارای یک صفحه با نقوش حیوانات است که برای بازی دو تا چهار نفر طراحی شده است. اطلاعات کامل این بازی در سایت ال بی تویز قابل مشاهده است.

بازی فکری معمای جنگل بازیتا

بازی فکری کاپوچین :

این بازی دارای لیوان پلاستیک و کارت بازی و رنگ می‌باشد که برای بازی دسته جمعی ۲ تا ۴ نفر طراحی شده است. در این بازی هدف بالا بردن دقت و سرعت انجام کار است که می توان اسباب بازی مناسب کودکان ۵ سال باشد که علاوه بر سرگرمی باعث ایجاد انگیزه و مهارت روابط اجتماعی در کودک می‌شود.

بازی فکری کاپوچین

در آخر باید به این نکته توجه کرد که هر چه دقیق‌تر به خرید اسباب بازی‌های متناسب با سن کودک توجه کنیم، باعث رشد و پویایی بیشتر کودک می‌شویم که در زندگی آینده او نقش به سزایی خواهد داشت.