مکعب روبیک چیست؟

مکعب روبیک یه پازل مکانیکی هست که در سال ۱۹۷۴ (بیش از ۴۰ سال پیش) توسط یک مجسمه‌ساز و پروفسور معمار مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شده. نام اون در ابتدای “مکعب جادویی” بوده. 

در  مکعب روبیک ۶ وجه و در هر وجه ۹ قطعه و هر وجه دارای یک رنگ اختصاصی هست. در نتیجه کلاً دارای ۶ رنگ سبز، آبی، قرمز، نارنجی، زرد، سفید (در بعضی از روبیک ها بجای رنگ سفید از مشکی نیز استفاده میشه) هست.

در این مقاله سعی داریم پاسخ به پرسش ” مکعب روبیک چیست ؟ ” ابعاد مختلف آموزشی و توضیحات فنی لازم را در رابطه با این مکعب جادویی ارائه دهیم ، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا آشنایی لازم با مکعب روبیک برای شما تشریح نماییم.

مکعب روبیک شش وجه دارد و هر وجه یک رنگ متمایز نسب به سایر وجوه دارا می باشد. زرد ، آبی ، نارنجی ، سفید ، سبز و قرمز ۶ رنگ اصلی و رایج در وجه روبیک می باشد. هر وجه نیز به ۹ مربع کوچک تر تقسیم شده که می توانید در قالب ۳ ردیف عمودی و افقی آنها را به چرخش در آورید.

مکعب روبیک

ایده اصلی این بازی این است که هر مکعب کوچک را به منظور ایجاد وجه هایی با همان رنگ حرکت دهید، تا در نهایت تمامی وجه ها به یک رنگ یک پارچه و یک شکل در آید (هر ۹ مربع کوچک تر دارای یک رنگ شوند). این امر به نبوغ و دانستن الگوریتمی که حل مکعب را ممکن می سازد؛ بستگی دارد مانند حل مسئله ی ریاضی!

تولد مکعب جادویی:

در سال ۱۹۷۵، ارنو روبیک موفق به کسب امتیاز اختراع مکعب جادویی ۳*۳ شد؛ هدف ابتدایی از اختراع این مکعب، ساخت وسیله ای بود که قطعات آن بتوانند بطور مستقل حرکت کنند. این مکعب ابتدا در سال ۱۹۷۷ در بوداپست منتشر شد، سپس شرکت اسباب بازی ایده آل (Ideal) به روبیک کمک کرد تا بتواند این مکعب را در سرتاسر جهان منتشر کند.

این اسباب بازی در سال ۱۹۸۰ به افتخار سازنده آن به “Rubik’s Cube” تغییر نام یافت. 

موفقیت جهانی: مکعب روبیک شهرت جهانی یافت، درسال ۱۹۸۰، همان سالی که مکعب روبیک به صورت جهانی انتشار یافت، توانست جایزه بهترین اسباب بازی سال را دریافت کند. مکعب روبیک توانست هردو قشر جوان و بزرگسال را بهم متصل کند؛ محبوبیت آن تاحدی افزایش یافت که تا سال ۱۹۸۲ بیش از صد میلیون مکعب روبیک فروخته شد.

سادگی ظاهری، درعین حال پیچیدگی باورنکردنی آن باعث گیج شدن میلیون ها نفر شد، بطوریکه حتی امروزه هم افراد بسیار کمی یافت می‌شوند که بتوانند ادعا کنند که توانسته اند مکعب روبیک را بدون راهنمایی یا آموزش، حل کرده باشند.

فروش مکعب روبیک در ایالات متحده در سال ۲۰۰۶ شاهد افزایشی ناگهانی بود. این افزایش به فیلم “The Pursuit of Happiness” نسبت داده می‌شود. در این فیلم “Will Smith” با حل کردن مکعب روبیک یک بازرگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مکعب روبیک در حال حاظر پرفروش ترین اسباب بازی جهان با عدد ۳۵۰.۰۰۰.۰۰۰ مکعب است.

مکعب روبیک چیست؟ و معرفی آن!

مکعب روبیک در واقع یک جورچین (پازل) مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه‌ساز و پروفسور معمار مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. این وسیله مدل‌های بسیاری دارد که از جمله از آنها می‌توان به ۲×۲×۲ (مکعب جیبی)، ۳×۳×۳ (انتقام روبیک)، ×۴×۴، ۵×۵×۵ (روبیک پرفسورها)، ۶*۶*۶،۷*۷*۷ اشاره کرد که این‌ها از روبیک‌های مکعب شکل می‌باشد که البته در اشکال دیگری چون هرمی، ۱۲ وجهی، بشکه‌ایی ساخته شده‌است.

روبیک

حل معمای طرح شده

در آن روزگار، حل معمای طرح شده به هیچ روی آسان نمی‌نمود، و این حرف زبان‌زد همگان بود که خود پروفسور بر سر حل آن یک ماه وقت گذاشته‌است. این وسیله در سال ۱۹۷۷ در کشور مجارستان به تولید انبوه رسید و با آن که بیرون از مرزهای مجارستان برایش هیچ گونه بازاریابی و یا تبلیغاتی صورت نپذیرفته بود، نخستین زمزمه‌های مردم پسندی اش از گوشه و کنار کشورهای اروپایی برخاست.

اندکی پس از آن، در سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ فکر افزار نوبرانهٔ روبیک به ایالات متحدهٔ آمریکا و دیگر کشورهای جهان نیز شناسانده شد. تاریخ دقیقی از راهیابی این وسیله به ایران در دست نیست، ولی آنچه روشن است، این که می‌بایست هم زمان با گسترش جهانی آن در سال‌های پیش از ۱۹۷۹ بوده باشد. بدین سان، این وسیله در سراسر جهان فروشی چند میلیونی یافت و شگفتی ریاضی دانان و دانشوران دیگر حوزه‌های دانشگاهی را نیز برانگیخت.

البته تا آن زمان هنوز هیچ راه حل جامع و کاملی برای مکعب به نگارش در نیامده بود و دانش آموختگان و مهندسان، می‌کوشیدند تا روش‌هایی را برای حل معما بیابند. نخستین بار در سال ۱۹۸۱، شیمیدان و ریاضیدانی به نام جیمز جی. نورس، راه حل خود را به نگارش درآورد.

تاریخچه مکعب روبیک

این اسباب بازی  در سال ۱۹۸۰ به “مکعب روبیک” تغییر نام یافت.

 و پرفروشترین اسباب بازی  با بیش از سیصد میلیون فروش در جهانه.

مکعب روبیک بیش از ۴۰ سال پیش توسط ارنو روبیک مجسمه ساز و استاد معماری اختراع شد و سپس آن را مکعب جادویی نامیدند و با گذشت زمان این مکعب به پرفروش ترین اسباب بازی در جهان تبدیل شد. امروزه با توجه به کشف فواید آموزش مکعب روبیک و تاثیر آن در پرورش خلاقیت، تمرین ذهنی و سایر موارد تاثیر گذار دیگر، درای محبوبیت بسیاری در میان رده های سنی مختلف است.

مهارت هایی که با مکعب روبیک میتوان کسب کرد چیست؟

حفظ کردن : گاهی اوقات ممکن است در یادآوری برخی موارد مشکل داشته باشیم و اصلی ترین مزیتی که از یادگیری حل مکعب روبیک به دست می آوریم این است که بدانیم چگونه می توان به راحتی اطلاعات را حفظ و بازیابی کرد، زیرا توانایی به خاطر سپردن حقایق، ایده ها و لحظاتی را که در گذشته رخ داده است داریم، این موارد همگی به لطف الگوریتمی است که راه حل مکعب روبیک را ایجاد می کند.

ما می توانیم مغز را به عنوان ماهیچه ای شبیه سازی کنیم که باید دائماً آن را تقویت نماییم. مکعب روبیک برای تحریک الگوهای خاصی از فعال سازی عصبی طراحی شده است و از این طریق سیناپس های جدیدی ایجاد می شود که قادر است عملکردهای شناختی ضعیف یا آسیب دیده را دوباره سازماندهی یا بازیابی کند.

صبر : مکعب روبیک این توانایی را به ما می دهد که با آرامش خود را حفظ کنیم و منتظر بمانیم.

توانایی محاسبات ریاضی : با توسعه مهارت های برنامه ریزی، تفسیر و حل مسائلی که به ابزارهای ریاضی نیاز دارند، به ما این امکان را می دهد تا یک استراتژی برای حل مسائل بر اساس ریاضیات را بسازیم، و یکی از اصلی ترین راه حل های حل مکعب روبیک الگوریتم (خوارزمی) است، برای ساخت مکعب به یک سری حرکات یکنواخت و تکراری نیاز دارید تا زمان تکمیل مکعب، اگر الگوریتم را بدانید مهارت بسیار مهمی در شما ایجاد می شود.

پرورش خلاقیت: همه ما توانایی خلاقیت داریم و جامعه آن را با توانایی طراحی، نقاشی و غیره مرتبط می کند، اما مکعب روبیک، به خصوص در کودکان، توانایی خلاقیت بیشتری را به شما می دهد و علاوه بر اینها باعث بهبود اعتماد به نفس، توسعه ارتباطات و تسکین استرس، بهبود روابط اجتماعی خود، تقویت تمرکز و یکپارچگی و تقویت تحمل شرایط مختلف می شود.

دوره های آموزش مکعب روبیک

شرکت در دوره های آموزش روبیک مانند دوره مربیگری مکعب روبیک می تواند مهارت لازم در زمینه این محصول خلاق محور را در اختیار شما قرار دهد. فاکتور های مختلفی برای برگزاری یک کلاس استاندارد وجود دارد که از نحوه بیان، روش های آموزشی مختلف و نیز مدت زمان در نظر گرفته شده می توان به عنوان برخی از آنها نام برد.

در کنار دوره های آنلاین نیز می توان از شبیه سازهای آموزشی مانند شبیه ساز بازی آنلاین مکعب روبیک به عنوان یک ابزار تعاملی مدرن برای بهره گیری آموزشی استفاده نمود. در این گونه از شبیه سازهای آموزشی ابزارهای آنلاین از طریق ایجاد یک محیط آموزشی مشابه شرایط واقعی، امکانات مختلفی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

در مجموع می توان از روبیک به عنوان محصولی چند وجهی با خاصیت بازی و سرگرمی از یک سو و خاصیت آموزشی و تقویت خلاقیت از سوی دیگر نام برد. روبیک امروزه در بسیاری از برنامه های آموزشی مختلف کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. حتی بسیاری از افراد سالمند نیز برای انجام یک ورزش ذهنی به مکعب روبیک روی آورده اند که از همین رو می توان آن را در دسته ابزارهای آموزشی و سرگرمی محبوب قرار داد.

مکعب روبیک

مکعب روبیک در ایران

مکعب روبیک در اوایل ده ۶۰ به ایران آومد و شرکت تجیران در ایران به تولید مکعب روبیک با شعار “هر خانواده ایرانی یک مکعب روبیک” مشغول به کار شد.

توی همان دوران کتاب های مختلفی ترجمه و تالیف شد مانند: مکعب هزار چهره، بازی ریاضی منطقی، اسرار مکعب روبیک که یکی از بهترین این کتاب ها که بسیار کاربردی و با نگرش جدیدی به مکعب بود، کتاب “اسرار مکعب روبیک” به تالیف دکتر سیاوش شهشهانی بود که به پدر روبیک در ایران معروفه.

ساختار مکعب روبیک چگونه هست؟

مکعب روبیک به بیش از ۴۳ کوئینتیلیون (۴۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰) حالت خراب میشه و معمولاً افراد به دو روش مبتدی و حرفه‌ای آن را حل می کنن که روش مبتدی دارای ۸ مرحله هست و این روش تقریباً دارای ۷ فرموله.

محور مکعب روبیک به شما این امکان رو میده که در هر وجه بطور جداگانه رنگ‌ها رو به هم بریزید، و هدف از حل مکعب روبیک اینکه تمام رنگ‌ها آن در وجه خود و به صورت درست در کنار هم قرار گیرند.

در سال‌های بعد این مکعب روبیک گسترش یافت و مدل‌های دیگری از آن درست شده‌، از جمله: ۲×۲×۲ ، ۳×۳×۳ (روبیک استاندارد)، ۴×۴×۴ و ۵×۵×۵ و به تازگی اندازه‌ بزرگتر نیز درست شدند و بزرگترین مکعبی که درست شده ۳۳ در ۳۳ می‌باشد که در گینس هم ثبت شده.

به تازگی فیلیکس زمدگز رکورد حل مکعب روبیک را در مدت زمان ۴.۲۲ ثانیه زد اما طولی نکشید که Yusheng Du رکورد جهان را با زمان ۳.۴۷ شکانده.

انواع مکعب های روبیک:

(مکعب جیبی ۲×۲×۲ ) · (مکعب روبیک ۳×۳×۳ ) · ( روبیک انتقام ۴×۴×۴ ) · (روبیک پروفسورها ۵×۵×۵) · (روبیک ۶در۶ روبیک ۶×۶×۶ ) · (روبیک ۷در۷ روبیک ۷×۷×۷)

مکعب هلی کوپتری · مکعب سودوکو · مکعب میان تهی · روبیک آینه ای · روبیک ۳۶۰ درجه

فواید مهم:

با توجه به معرفی های مقاله ی مکعب روبیک وب سایت رسمی ذهن نو افراد علی الخصوص نوجوانان و نوجوانانی که در حال تحصیل هستند و یا حتی مردم عادی که در حال گذران زندگی هستند با فراگیری فرمول حل این وسیله درهم ریخته می توانند در حل مسائل کاری، تحصیلی و زندگی خود برآیند. حل مکعب روبیک در دانش آموزان قدرت اعتماد به نفس و مهارت حل مسائل مهم تحصیلی مخصوصاً دروس محاسباتی و ریاضی و فیزیک را افزایش می دهد. همچنین حل مکعب روبیک در ارتقاء و بهبود هوش فضایی انسان بسیار مؤثر است.