احتمالا اگر پدر یا مادر فرزندی باشید یا اگر در زمان کودکی ‌تان بسیار با وسایل بازی زمان خود دسته ‌و پنجه نرم کرده باشید متوجه ‌داستان نوشتن ‌های متعدد ذهنی شده‌اید. همه‌ ما انسان‌ ها، زندگی کردن آسوده و لذت بخش را دوست داریم، چه بسا که این زندگی را بتوانیم خودمان با اسباب بازی ‌هایمان خلق کنیم؛ بازی کردن و خلق تئوری ‌ها و داستان‌ های مختلف، روحیه لذت ‌بخشی را به ما منتقل می‌کند، این روحیه باعث آرامش می‌شود و آرامش باعث خلاقیت و یافتن ایده ‌های جدید خواهد شد.

حال از خود سوالی بپرسید، آیا تاثیر اسباب بازی بر خلاقیت ما انسان ‌ها به نوع اسباب بازی بستگی دارد؟

در ادامه اسباب بازی‌هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که می توانند اثر مثبتی در رشد فکری کودک تان بگذارند، البته هیچ رشدی با برنامه‌ ریزی و تمرین قابل دستیابی نیست.

چه اسباب بازی بخریم؟

همیشه مقاومت‌ هایی در خرید اسباب بازی برای کودکان وجود دارد، بیشتر این مقاومت به دلیل نا آشنا بودن والدین به نوع، سبک و هدف اسباب بازی‌ ها است. اگر بتوانیم اشراف حداقلی از هدفی که یک اسباب بازی برای توسعه‌ فکری کودک دارد مطلع شویم؛ در زمانی که کودک احساس نیاز کند، می‌توانیم بهترین انتخاب‌ ها را انجام دهیم.

تاثیر کاردستی بر کودکان را جدی بگیرید!

به کودک تان فرصت دهید کار دستی خود را بسازد، با هنر فیزیکی انس بگیرد و ساعت‌ ها از مغز و خلاقیت خود استفاده کند. همراه او باشید تا اگر جایی نتوانست چیزی را به دیگری متصل کند آن ها را در دفعه ‌های اول همیاری کرده و راه و روش درست متصل کردن انواع کاردستی را آموزش دهید.

این شما هستید که باید خلاقیت و نوآوری را در کودک خود ایجاد کنید. از آن ‌ها، کارهای متنوع دستی بخواهید، ایده‌ هایتان را انتقال دهید تا بازی «کاردستی» تکراری نشود. کاردستی به دلیل درگیر کردن کودک با انواع و اقسام اشکال‌ های فیزیکی، انرژی فکری بسیار زیادی را مصرف خواهد کرد و به همین دلیل یکی از روش ‌هایی است که به واسطه‌ آن، ذهن و فکر پرورش یافته و قدرتمند می گردد.

لگو (Lego)

مگر می‌شود در مقاله نامی از لِگو نَبُرد؟ اسباب بازی منحصر به فرد لگو (LEGO) یکی از پرطرفدارترین اسباب بازی‌ هایی است که می‌توان تهیه کرد تا کودکان و حتی نوجوانان از کار

با این بازی لذت ببرند. احتمالا زمانی که اولین جعبه‌ ی لگو فرزندتان را باز می‌ کنید ممکن است با قطعه‌ های بسیار زیادی روبرو شوید که سردرگمتان کرده‌اند اما، همین موضوع جالب است! به دلیل اینکه لگو صدها قطعه به شما می ‌دهد که باید با کمک نقشه‌ درون جعبه، آن‌ ها را به یکدیگر متصل کنید و یک اثر معماری را خلق کنید.

درست است، بازی لگو کمی سخت است اما اگر کودک شیفته‌ بازی‌ های معماری‌ گونه باشد، از آن به شدت لذت خواهد برد. LEGO باعث هماهنگی ذهن، چشم و دست ‌ها خواهد شد و در نتیجه تمرین این موضوع، منجر به بالا رفتن بهره هوشی و نوآوری م شود.

سازه های مگنتی

این فرایند زمانی بیشتر از پیش خواهد شد که کودک از قوانین خاصی پیروی نکرده و تمام فکر خود را روی تکه آهن‌ رباهای مگنتی پیاده‌ سازی ‌کند. سازه ‌های مگنتی یا همان سازه‌ های آهن ربایی باعث رشد ذهنی و فکری کودکان می‌شوند، نه تنها ابتکار و نوآوری را ایجاد می‌کنند بلکه هوش فضایی کودک را نیز رشد می ‌دهند و به کودک کار کردن با وسایل ظریف را آموزش می ‌دهند. مگنت‌ ها تجربه ‌ای متفاوت و لذت بخش خواهند بود.

ابزار های موسیقی

در هم آمیخته شدن «بازی» با موسیقی می‌ تواند برای هرکسی خوشایند باشد، هم آرامش می ‌دهد و هم باعث تحریک و تمرین پرتکرار ساندترک ‌های مختلف و ساده می‌شود. اگر می‌ توانید سر و صداهای زیادی را در خانه تحمل کنید تا بتوانید رشد فکری فرزندتان را حس کنید و دنبال ایجاد فرصت برای کارکِشی از نیم‌ کره‌  چپ مغز کودکتان هستید، این ابزار اسباب بازی می ‌تواند بر رشد فکری کودک تان اثر بگذارد.

دومینو

تاثیر اسباب بازی بر خلاقیت

دومینوها بر خلاقیت کودک تاثیر بسیار بزرگ ‌تری نسبت به سایر اسباب بازی‌ ها نشان می‌دهند. زمانی که 100 قطعه دومینو را در اختیار کودک تان قرار دهید خواهید دید که چگونه

و با چه میزان فاصله ‌ای، با چه تعداد خطاهایی دومینوها را در کنار هم می‌گذارد و ضربه‌ شروع کننده خود را می ‌زند.

دومینو علاوه بر این ‌که  خلاقیت کودک را شکوفا می‌کند، در تکرار و تلاش کودک نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. کافی است برای یک ‌بار هم که شده دومینو را در اختیار کودک خود قرار دهید و شاهد این باشید که چه اشکال رویایی را بر روی فرش و یا پارکت خانه می سازد و حیرت‌ زده شوید.

کلام پایانی

همانطور که گفتیم همه‌ ما داستان ‌سرایی را دوست داریم اما بچه‌ ها بیشتر از همه، این موضوع را درک می‌کنند چرا که قوت تخیل آن‌ ها بسیار بیکران است و اقتضای سنی‌ شان این فرصت را به آن‌ ها داده است که از اسباب بازی ‌ها به عنوان تحقق رویاهایشان استفاده کنند و باعث رشد فکری خود شوند؛ در نتیجه به هیچ عنوان وسواس در انتخاب وسیله بازی برای بچه ها را دست کم نگیرید.