بازی های نمایشی کودکان چه نقشی در شخصیت کودک دارند؟

بازی های نمایشی کودکان، کودک نه تنها از فعالیت های بزرگسالان تقلید می کند، بلکه مشتاقانه دوست دارد مانند آنها لباس بپوشد و صحبت کند. اولین بار کودک در منزل و به همراه والدین بازی کردن را شروع می کند آن هم با اجرا کردن نقش ها. به عنوان مثال؛ زمانی که دختربچه ها کفش مادرشان را می پوشند و یا هنگامی که یک پسربچه دوست دارد مانند پدرش رفتار نماید؛ روزنامه می خواند، مانند پدرش با تلفن صحبت های کاری دارد.

در برخی موارد بازی های نمایشی و تقلیدی با یکدیگر وجه تشابه های زیادی دارند؛ اما در واقع، خودی بازی های نمایشی زیر مجموعه ای از تقلیدی به حساب می آید. تفاوتی که بین این دو وجود دارد این است که کودکان، در هنگام بازی نمایشی علاوه بر اینکه جایگاهی را بازی می کنند ؛ به مخاطب خودش، انتظار و توقع خود را نیز نمایش می دهد.

به عنوان مثال: وقتی کودکی یک پدر بسیار سختگیر و منضبط دارد در بازی تقلیدی کاملا عین او رفتار می کند؛ اما زمانی که آن را به عنوان نمایش، نقش پدری مهربان، آسان گیر و با محبت را بازی می کند.

بازی های نماشی برای کودکان روشی است تا کودک بتواند از واقعیت فرار کند و رویاپردازی نماید. با این سبک بازی، او در دنیای کودکانه و خلاقانه خود می رود و آن چه را که دوست دارد برای خودش به وجود می آورد و از موقعیت ها و شرایط سخت و تلخ زندگی واقعی اش فرار می کند.

شایان ذکر می باشد که هر چه کودکی افسرده تر باشد؛ تمایل اش به بازی کردن آن هم از نوع نمایشی بیشتر می شود. کودکی که روابط کافی و خوبی با خانواده و سایر افراد ندارد نیز بیشتر دوست دارد نقش بازی کند.

طی تحقیقاتی که بر روی بازی های مهدکودکی انجام شد، مشخص گردید، کودکانی که استرس و اضطراب بیشتری دارند؛ در فعالیت های مربوط به بازی های نمایشی نسبت به سایر دوستانشان، بیشتر شرکت می کنند.

اما از سویی دیگر؛ زمانی که دختربچه و یا پسربچه ای، در این نوع فعالیت ها حضور دارد؛ به او کمک می شود تا بتواند شخصیت خودش را نشان بدهد و با خودش آشنا شود و همچنین موثرترین بازی، همین بازی نمایشی است؛ زیرا باعث آشکار شدن احساسات و عواطف واقعی کودک می گردد.

۱۰ ایده برای اجرای بازی نمایشی در منزل:

  1. الگوهای خانگی، از جمله خاله بازی، آشپزی، نگه داری از بچه ها و اجرای نقش پدر و مادر
  2. اجرای نقش پرنده و سایر حیوانات
  3. پرستاری از بیمار و اجرای نقش دکتر و پرستار (دکتر بازی)
  4. خرید رفتن
  5.  مسافرت رفتن و دیگر فعالیت های مربوط به حمل و نقل، مانند راندن خودرو، قطار، هواپیما و کشتی
  6. بازی دزد و پلیس و بازی اسلحه
  7. بازی آتش نشانی
  8. جَنگ بازی
  9. مهمان داری و مهمانی رفتن
  10. بازی در نقش شخصیت های افسانه ای در کارتون ها