بازی هایی برای تقویت حافظه تصویری کمک می کنند؟

این بازی ها هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان می باشد. اسباب بازی بزرگسالان بیشتر بصورت گروهی انجام می شوند و کارت بازی از جمله بازی های محبوب این دسته است. بازی فکری کودکان نیز ساده هستند و برای تقویت مهارت های حافظه دیداری کودکان می باشد و این برای رشد ذهن کودکان بسیار عالی هستند. در زیر به برخی از این بازی های فکری اشاره خواهیم کرد.

بازی فکری جنگا:

بازی برای گروه سنی بالا پنج سال است که علاوه بر حافظه دیداری که باید با دقت به قطعات نگاه کرد و مناسبترین قطعه را انتخاب کرد باعث بالا بردن تمرکز افراد نیز خواهد شد. این بازی از جمله محبوبترین اسباب بازی های فکری است که در سراسر دنیا بازی می شود.

روش بازی بسیار ساده است و فقط قوانین آن رعایت شود، البته در بازی گروهی می توان قوانین را با توجه به شرایط تغییر داد تا هیجان بیشتری داشته باشد. در این بازی باید قطعات را به ترتیب بصورت عمودی در دسته های سه تا چیدمان کرد. این چیدمان باید بصورت چپ و راست باشد تا سازه محکم شود. باید قطعات را از میان سازه برداشت بدون اینکه سازه واژگون شود. و سپس در بالای سازه قرار داد. باید توجه داشت که با یک دست باید انجام شود و در ۴ ردیف بالای قطعه ای برداشته نشود.

جنس این اسباب بازی اکثرا از جنس چوب بوده و در ابعاد قطعه حدود ۷٫۵ سانتی متری هستند و در حالت استاندارد ۱۸ ردیف در سازه ایجاد خواهد شد. بزرگسالان علاقه مندان اصلی این اسباب بازی فکری جذاب خواهند بود.

بازی فکری جنگا چوبین

بازی فکری جنگا چوبین

بازی فکری تنگرام

اسباب بازی فکری با قابلیت بازی در حالت های مختلف است . این بازی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان می تواند سرگرم کنند و مفید باشد. کودکان با این بازی حافظه دیداری خود را تقویت می کنند و خلاقیت آنها را افزایش می دهد. بازی دارای قوانین خاصی نیست و می تواند با روشهای مختلف بازی کرد.

این اسباب بازی از چندین قطعه تشکیل شده است که دارای اشکال هندسی مختلفی تشکیل شده اند. باید با این قطعات شکل های مختلف مانند حیوانات را طراحی کرد و محدودیتی در طراحی اشکال ندارد. این اسباب بازی از اجناس مختلف پلاستیک و یا چوب ساخته شده می شوند که هر یک دارای ویژگی های خود هستند.

بازی فکری تنگرام چوبین


جورچین حیوانات

یک بازی فکری چوبی است که دارای طرح های کودکانه است که به کودکان کمک می کند تا با چیدمان درست تصاویر حافظه دیداری خود را تقویت کنند. با این اسباب بازی کودک با تصاویر آشنا می شود و هر مکعب دارای تصاویری است که باید درست چیدمان شود و این علاوه بر بالا بردن تمرکز حافظه تصویری را کودک را نیز تقویت می کند.

جورچین چوبی حیوانات چوبین


بازی فکری بزنگاه

اسباب بازی ایرانی که برای کودکان طراحی شده است و شامل ۹۰ کارت بازی است که اعداد ۱ تا ۸ بروی آن قابل مشاهده است. در این بازی فکری بازیکن که سریعتر اعداد روی کارت را جمع ببندد و زنگ را به صدا در آورد برنده کارت می شود. در پایان بازیکنی برنده است که بیشترین کارت را به دست آورده است. هدف این بازی تقویت حافظه تصویری و ریاضی است که با کارت بازی انجام می شود. شرح بیشتر بازی در سایت کیدبی تویز موجود می باشد که در لینک زیر وجود است:

بازی فکری بزنگاه بازی تا

جنگا پازل چوبی کودک

بازی چند منظوره می باشد که در برگیرنده اسباب بازی های دومینو و پازل اسباب بازی و برج هیجان رنگی است که همگی در یک اسباب بازی قرار گرفته است. قطعات رنگی هستند و برای بازی کودکان بسیار مناسب هستند. رنگی بودن قطعات و تصاویر روی قطعات این اسباب بازی را برای کودکان مناسب کرده است و باعث تقویت بسیاری از حس ها در کودک می شود. مدل از این اسباب بازی را در لینک زیر می توانید مشاهده کنید.

جنگا پازل چوبی کودک


بازی فکری تیز بین

بازی که از جمله شناخته شده ترین بازی های فکری است که در کشور محبوبت خاصی دارد و در بسیاری از مراکز تقویت حافظه پیشنهاد می شود تا کودکان با والدین خود بازی کنند. این اسباب بازی کارتی است که دارای ۵۷ کارت بازی است که بروی هر کارت ۸ تصویر قرار دارد. هدف در این بازی پیدا کردن تصاویر مشابه است که باعث تقویت هوش دیداری در کودک و باعث سرگرمی است. این اسباب بازی ایرانی است که دارای کیفیت خوبی است و برای سنین مختلف توصیه می شود.

بازی فکری تیزبین بازی تا

بازی های فکری بسیاری از این دسته وجود دارد که در سایت فروش آنلاین اسباب بازی کیدبی تویز موجود هستند که می توانید توضیحات آن را مطالعه کنید و اسباب بازی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و در صورت تمایل به خرید اسباب بازی بصورت آنلاین و سریع بپردازید.

ناحیه هیپوکامپ کودکان بعد از دوره نوپایی که مسئول حافظه خاطرات است تکمیل می شود و حافظه پایدارتر و بهتری خواهد داشت و به جزئیات دقت تر توجه می کنند. برای بهتر شدن و تقویت این حافظه تصویری باید با آن تمرین کرد زیرا کودکان نمی توانند از حافظه فعال خود استفاده کنند و این خاطرات از بین می رود. دوران کودکی بهترین زمان برای بالا بردن حافظه دیداری است.

بازی فکری برای تقویت حافظه بزرگسالان

بازی ها برای تقویت حافظه دیداری بسیاری وجود دارد که کاربرد سرگرم کنند و خوبی دارند. بازی مداوم با این بازی ها تاثیرات بیشتری خواهد داشت، یکی از بازی ها که می تواند باعث تقویت حافظه دیداری شود بازی فکری مکعب روبیک است. در این بازی حوصله و حافظه تصویری حرف اول را میزند. برای بازی باید کمی حوصله داشت و فنون بازی را یاد گرفت تا باعث تقویت حافظه شود. برای شروع بازی از مکعب های سه تایی شروع کنید پس از یادگیری سراغ مکعب روبیک پنج تایی و بالاتر بروید.

بازی فکری مناسب بزرگسالان که به تقویت حافظه دیداری کم می کند پازل اسباب بازی است. قطعات را مشاهده کنید و به خاطر بسپارید و با دیدن تصویر روی جلد شروع به بازی کردن کنید و قطعات را با روش ساخت پازل که باید یاد بگیرید شروع به ساخت کنید. اول از گوشه ها شروع کنید تا فضای بازی برای شما واضح تر شود. سپس قسمت های که واضح هستند و می توانید براحتی درست کنید را در محل مناسب خود قرار دهید. سپس به اطراف قسمت های که ساخته شده است بروید و با دیدن قطعات و پیدا کردن قطعه مناسب کار را پیش ببرید ، البته به اشکال توجه کنید تا درست کار پیش رود.

بازی های بسیاری مانند این بازی ها برای بزرگسالان طراحی شده است که در سایت کیدبی تویز می توانید مشاهده کنید و از بازی با آنها لذت ببرید. تقویت حافظه برای هر گروه سنی و هر کسی لازم می باشد حتی در سن های بالا تا به بیماری های ذهنی مانند آلزایمر دچار نشوند. بازی های مانند جدول و یا سودوکو برای این سنین بسیار عالی است. از خواندن کتاب غافل نشوید و همراه ذهن خود را به چالش بکشید تا در آینده حافظه ای خوب و قابل اطمینان داشته باشید.