بازی برای کاهش اضطراب کودک مناسب است؟ معرفی ۵ بازی برتر؟!

کودکان به دلایل مختلفی دچار استرس و اضطراب بیش‌ از حد می‌شوند، ما در مقاله‌ علت وابستگی کودکان به عروسک این موضوع را به صورت غیر مستقیم بررسی کرده‌ ایم و آن را شرح داده‌ ایم اما به‌ طور کلی عواملی مانند تنش در خانواده، تنهایی، دعوا با دوستان و… می‌ توانند جزئی از دلیل‌ های ممکن واقع شوند. در این مقاله قرار است بازی هایی برای کاهش اضطراب کودکان را به شما معرفی کنیم.

بازی‌ ها نقش کلیدی در سرگرمی، تربیت و انرژی کودکان دارند، منظور از بازی‌ها تنها بازی‌ های رومیزی یا خانوادگی نیست بلکه بازی‌ های ویدیویی نیز نقش اساسی را در این امر مهم ایفا می‌کنند. بازی به منظور کاهش استرس مفید است اما اینکه چه بازی را انجام دهند، نکته‌ ای قابل توجه و با اهمیتی است که والدین این مهم را دست کم می‌گیرند.

اگر به شدت در خانه با همسر یا دیگر فرزندان گرامی کلنجار می‌ روید باید به شما بگوییم که این مسئله باید مدیریت شود و گرنه باعث تنهایی، ناراحتی، احساس بی‌ اهمیتی و… فرزندتان خواهید شد. باید سعی کنید فضای مختتش موجود را به خوبی مدیریت کنید و از دعواهای احتمالی دوری کنید. نگه داشتن محیطی شاداب برای کودک از عواملی است که کودک را عاشق منزل و خانواده خواهد کرد. یک عامل بسیار شاخص دیگری هم وجود دارد که وابسته به ژنتیک کودک یا نوجوان است.

بازی برای کاهش اضطراب بچه ها بسیار کار ساز است جوری که در زمان پیشنهاد بازی، در حین بازی و مدت‌ ها بعد از سرگرمی، اضطراب خود را فراموش می‌ کند.

پنج بازی برتر برای کاهش اضطراب در کودکان:

۱- هم آموزش هم سرگرمی

بازی پیدا کنید که در عین فعالیت جسمی، فکر را نیز درگیر کند، آموزش را به همراه داشته باشد و از همه مهم‌تر، کار خشک و بی‌ حس جلو نرود. کودکان به شدت بر اثر برخوردها و… احساسی می‌شوند، حال چه مثبت چه منفی، بسیار زیاد اثر پذیر هستند.

۲- دلبستگی ایجاد کنید

یک تونل تاریک با بالشت ایجاد کنید، در سر این تونل، شما یا همسرتان بنشینید و یک بازی ساده اما تاثیر گذار را شروع کنید. بگذارید کودک شما با وارد شدن به این تونل، آرامش را نزد شما ببیند و به سمت شما حرکت کند، وقتی طرفتان آمد، کودک را به آغوش بگیرید تا به‌طور کامل متوجه‌ آرامش شود.

بازی هایی برای کاهش اضطراب کودکان

۳- بازی با اسباب بازی

بازی کردن برای کاهش اضطراب مفید است، به خصوص بازی با اسباب بازی ها که اثربخشی روبه مثبتی دارند و تاثیر بسزایی بر رفتار، داستان‌ پردازی و آرامش کودک دارند.

۴- بازی های ویدیویی

بازی‌ های ویدیویی در ظاهر آرامش بخش نیستند اما زمانی که غرق در بازی‌های ویدیویی شوید به احتمال زیاد، فراموش کردن آن برایتان سخت خواهد بود. بازی‌هایی مانند ریمن لجندز، Sky: Children of the Light، سِلِست می‌توانند روح و جان را به خوبی سرگرم کنند و آرامش را به خوبی تزریق کنند.

۵- خیال‌پردازی کنید

خیال‌ پردازی هم برای ما، هم برای کودک جذاب خواهد بود. برای مثال، کودک را روی یک تشک بنشانید، به او بگویید چشمانش را ببندد و فرض کند که تشک یک نشیمنگاه ساده نیست و قرار است به پرواز در بیاید، همینگونه داستان را ادامه دهید و خیال‌ پردازی را پیش ببرید، جریان این قصه‌ گویی لذت بخش خواهد بود.

حرف آخر

بازی چه فیزیکی، چه فکری و چه دیجیتالی اگر درست، هدفمند و مناسب انتخاب شود و خلاقانه بازی شود، بسیار مثبت خواهد بود. در این مطلب سعی کردیم ۵ سرشاخه را به عنوان بازی برای کاهش اضطراب کودکان معرفی کنیم تا ایده‌ های بیشتری به ذهنتان بیاید.