نکته مهم دیگر در انتخاب اسباب بازی مناسب کودک این است که اسباب بازی‌ها باید تمیز نگاه داشته شوند و باید به کودکان یاد داده شود که از وسایل خود به خوبی نگهداری کنند. همین امر موجب می‌شود کودکان برای وسایل خود ارزش قائل باشند. بهتر است به کودکان بیاموزیم که اسباب بازی‌های خراب و بدون استفاده را از سایر اسباب بازی‌هایشان جدا کنند، مگر اینکه احتیاج به تعمیر داشته باشند. البته لازم است که اسباب بازی‌ها به دلیل خطرات مواد شیمیایی و ایمنی هر چند ماه یکبار بررسی شوند. در خرید اسباب بازی توجه داشته باشید اسباب بازی‌های را خریداری کنید که از مواد اولیه درجه یک تولید شده باشند و برای نوزادان عاری از هرگونه مواد سمی باشند.

انتخاب اسباب بازی مناسب     انتخاب اسباب بازی مناسب

در زیر به چند پیشنهاد برای انتخاب اسباب بازی مناسب کودک اشاره می‌نماییم:

  • اسباب بازی های که باعث تشویق کودکان به تقلید از زندگی واقعی می‌شوند :

مسئله مهم در مورد اسباب بازی آن است که کودکان را به استفاده از قوه تخیلشان تشویق کند و خلاقیت و مهارت‌های اجتماعی آنها را توسعه دهد. مجموعه‌های مثل آدمک‌های کوچک، ست آشپزخانه اسباب بازی ، قوری و فنجان‌های چای، ست پزشکی اسباب بازی و تلفن‌های اسباب بازی به کودکان کمک می‌کنند تا دنیای اطرافشان را بیشتر و بهتر بشناسند. مجموعه‌ای از لباس های گوناگون به این هدف کمک بیشتری می‌کند، مانند کودکانی که لباس‌های پدر و مادر خود را می‌پوشند و در نقش آنها بازی می‌کنند.

  • اسباب بازی های که الهام بخش حل مسئله می‌شوند:

اسباب بازی های مانند پازل و جور کردن اشکال مختلف در توسعه مهارت حل مشکل و تمرکز در طول دوران مدرسه و مراحل بعدی زندگی به کودکان کمک می‌کنند. اسباب بازی لگو کلاسیک نیز تاثیر بسیار مثبتی دارد و دارای تنوع بسیار عالی است و با توجه به وجود آدمک‌ها و شخصیت های محبوب کودکان در این اسباب بازی طرفداران بسیاری نیز دارد.

  • اسباب بازی های که خلاقیت را به همراه می آورند:

کودکان دوست دارند نقاشی کنند، از مداد شمعی و کاغذ استفاده کنند، بازی با خمیر بازی، قوه تخیل و مهارت‌های استفاده از دست‌هایشان را تقویت می‌نماید و هماهنگی بین دست و بینایی و حس‌های مختلف کودک را نیز تقویت می‌کند و بازی با آجرهای اسباب بازی نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. همیشه از بازی فکری استقبال کنید و با خرید بازی‌های فکری مناسب کودکان خود آنها را در مسیر پیشرفت ذهن قرار دهید.

  •  توپ اسباب بازی :

بازی با توپ‌های با اندازه‌های متفاوت، هماهنگی و توازن را در کودکان تقویت می‌کند، برای تعاملات اجتماعی کودکان مناسب بوده، می‌توانند برنده و بازنده شدن را تجربه نموده و نظم و نوبت را یاد بگیرند. این بازی بیشتر گروهی است و کودک با بازی با دوستان خود در تعاملات اجتماعی شرکت می‌کند که تبدیل به یک معضل در این روزگار شده است. کودکان بیشتر در محیط خانه هستند و کمتر با خانواده و دوستان خود بازی می‌‌کنند و این باعث کم رنگ شدن این تعاملات اجتماعی شده است.

  •  اسباب بازی های موزیکال :

کودکان آواز خواندن را دوست دارند و با نواختن موسیقی، قدرت هماهنگی آنها بیشتر شده و حافظه آنها تقویت می‌شود. ابزار موسیقی اسباب بازی بسیاری برای کودکان در حال حاضر تولید می‌شود مانند پیانو اسباب بازی، گیتار اسباب بازی، تنبک و بسیاری از آلات موسیقی دیگه که به رشد کودکان کمک می‌کند. این اسباب بازی‌ها برای کودکان و برای بازی آنها طراحی شده است و ابعادی متناسب با سن آنها خواهد داشت. در زمان خرید حتما به سن مناسب درج شده بروی جعبه توجه داشت باشید تا اسباب بازی مناسب را تهیه کنید.

  • کتاب کودکانه :

کودکان باید تاجاییکه ممکن است به کتاب های زیادی دسترسی داشته باشند. حتی اگر وانمود به کتاب خواندن می‌کنند، با این کار قوه تخیل خود را به کار گرفته و مهارت‌های خواندن را فرامی‌گیرند. کودکان باید از کتاب‌ها همانند سایر وسایل خود به خوبی نگهداری کنند. داستان‌ها بسیار بر کودکان تاثیرگذار هستند با خواندن کتاب‌های داستان و یا تعریف داستان‌های آموزنده و هیجان انگیز کودک در جهت رشد درست قدم خواهد گذاشت. از خواندن برای کودکان هیچگاه دریغ نکنید.

در خاتمه به چند ویژگی پیشنهادی یک اسباب بازی مناسب به اختصار اشاره می کنیم:

– ایمنی و دوام

– جذابیت و سرگرم کننده بودن

– محرک خلاقیت و قوه تخیل در کودکان

– ابزاری برای یادگیری

– به دفعات قابل استفاده بودن

– برانگیختن عکس‌العمل کودک

– پرورش دهنده مهارت های ضروری

– ترغیب کننده حس کنجکاوی کودک