کودکان چگونه بازی می کنند؟

در یک سال اول تولد بازی تنها به معنای کشف و شناخت دنیای اطراف است. کودکان با استفاده از پنج حس خود تلاش می کنند تا دنیای جالب و جدیدی را که اطراف خود می بینند بشناسند: آیا اشیای اطراف نرم هستند یا سفت؟ آیا چسبنده اند یا زبر؟ چه می شود اگر بیفتد؟ اسباب بازی آموزشی برای سنین مختلف چیست ؟ یا اگر داخل دهانم بگذارمش؟ بسیاری از بازی ها شامل مزه مزه کردن، به دهان گرفتن، تکان دادن شی و انداختن آن می شوند.

هرچقدر توانایی های کودک رشد بیشتر می کند بازی شکل پیچیده تری به خود می گیرد. مثلا در حدود ۴ ماهگی، کودکان شروع به گرفتن اشیاء می کنند، مانند جغجغه. از ۶ یا ۷ ماهگی کودک می تواند جغجغه را در دستانش بگیرد. و در حدود ۹ ماهگی کودک توانایی برداشتن اشیاء کوچک مانند بلوک های بازی را دارند. در طول این زمان بازی به عنوان یک فعالیت انفرادی تلقی می شود، اما تا یک سالگی این گونه فعالیت ها و بازی ها در کنار دیگر هم بازی ها برای کودک جنبه  گروه به خود می گیرد.

با رشد کودک ارتباط متقابل با دیگران اهمیت ویژه ای پیدا می کند. اما واقعیت این است که بهترین هم بازی کودکان خود شما هستید. آیا تا بحال با کودک خود عروسک بازی کرده اید، طوری که عروسک را جلوی صورتش بگیرید تا او بتواند آن را با دستانش بگیرد؟ و یا وقتی شما آهسته به طرفش می روید و می گویید ” الان می گیرمت!” آیا او جیغ می زند؟

این گونه فعالیت ها به رشد اجتماعی و زبانی کودک بسیار کمک می کنند و باعث می شود که کودک فهمی از رابطه علت و معلولی کسب کند. زمانی که کودک شروع به فهم این موضوع می کند که تمام چیزهایی که در اطرافش قرار دارند چگونه با یکدیگر ارتباط دارند و مزه، بو، صدا و شکل آنها چگونه است آنگاه کودک آمادگی این را پیدا می کند که وارد مرحله بعدی شود و آن فهمیدن این موضوع است که چگونه این اشیاء کار می کنند.

اسباب بازى هاى آموزشى براى نوزاد

یک سری اسباب بازی ها یا اشیایی که هنگامی قرار داشتن کودک در تختخواب خود در بالای سر او می چرخند که باعث بالا بردن محدوده توجه کودک می شوند.
آیینه : در ابتدا کودک مسحور تغییر چهره و حالت های می شود که در آینه می بیند. با گذشت زمان کود می فهمد که تمام این خنده ها و تغییر چهره های که کودک درون آینه انجام می دهد فقط انعکاس خود او می باشد. از آن موقع به بعد تمام توجه  کودک به خود معطوف می گردد که به تلاش برای شناخت خود می انجامد مثلا شناخت اجزای مختلف بدن خود و محیطی که در آن قرار گرفته اند.
حلقه : بازی کلاسیکی که از یک حجم مخروطی شکل و چند حلقه رنگی با اندازه های مختلف تشکیل شده است. در ابتدا کودکان دوست دارند که حلقه ها را به دست و یا دهان بگیرند. بعدا، یاد می گیرند که این حلقه ها را داخل شکل مخروطی قرار دهند. در مورد رنگ ها و اعداد نیز می توان به بچه های بزرگ تر در هنگام انجام بازی آموزش داد.
اسباب بازی های بکش فشار بده این اسباب بازی ها برای حفظ تعادل و تقویت عضلات کودکانی که تازه شروع به راه رفتن کرده اند بسیار مفید است. هر چقدر کودک بیشتر با این وسایل کار کند عضلاتی قوی تر خواهد داشت. در سن ها بالاتر کودکان می توانند از این وسایل برای کنترل سرعت استفاده کنند.

بچه های نوپا چطور بازی می کنند؟

اگر به کودک خود به چشم یک دانشمند کوچک نگاه کنید که با بکارگیری پنج حس خود تلاش می کند تا دنیای اطراف خود را درک کند، آنگاه کودک شما مهندسی است که می خواهد تمام اشیایی را که اطراف خود می بیند لمس کند و بفهمد که آنها چگونه کار می کنند. برای این کار نه تنها یک مغز کنجکاو لازم است بلکه به اندام و عضلاتی قوی نیز احتیاج است.
هنگامی که کودک کارکرد اشیاء مختلف را می فهمد، آنگاه بیشتر مشتاق بازی با بلوک های بازی یا حرف زدن با تلفن های اسباب بازی و یا نوشیدن از لیوان های مخصوص کودکان می شوند. بعلاوه در این زمان است که مفهوم بازی شکل می گیرد. کودک شما ممکن است که با عروسک خود به رختخواب برود و یا هنگام بازی با قطار اسباب بازی صدای حرکت قطار از خود درآورد.
این گونه بازی ها و فعالیت ها زمینه ساز شرایط پیش دبستانی می شوند. بطوری که کودک در این دوران می فهمد که هر وسیله ای برای کار و منظور خاص وجود دارد. در این زمان کودک شروع به یاد گیری رنگ ها و شکل های مختلف می کند- پس سعی کنید اسباب بازی های در شکل ها و رنگ ها مختلف و زیبا برای کودکان خود تهیه کنید. در ۲ سالگی بچه ها دیگر می توانند با پا به توپ ضربه بزنند، با مداد های رنگی خط خطی کنند و استوانه های با ۴ بلوک و بیشتر درست کنند. در ۳ سالگی آنها می توانند پازل های ساده را انجام دهند و سه چرخه سواری کنند. با تمرین و تکرار زیاد آنها می توانند در انجام کارها ى مختلف مهارت کسب کنند و یاد بگیرند که چگونه دنیای پیرامون خود را کنترل نمایند.

اسباب بازی های آموزشی برای کودکان کوچک

توپ می تواند در هماهنگی بین دست ها و چشم ها به کودک بسیار کمک کند و همچنین باعث چابکی کودک شود.
اسباب بازی های مانند پازل و بلوک های که باید بر اساس شکل آنها را در جای مناسب خود قرار داد. این گونه بازی ها به هماهنگی بین دست ها و چشم ها کمک می کند و باعث رشد توانایی حل مسائل در کودک می شود.
اسباب بازی های مکانیکی که دارای اهرم ها، دکمه ها و دسته های متفاوتی باشند نیز به رشد توانایی حل مسائل و فهم علت و معلول به کودک کمک می کنند.
اسباب بازی های که کودک با بازی کردن با آنها خود را در نقش اطرافیان خود قرار می دهد. مانند بازی کردن با وسایل آشپزخانه که بصورت اسباب بازی ساخته شده اند و یا وسایل پزشکی اسباب بازی. از طریق اینگونه بازی ها است که کودک می تواند عواطف اجتماعی خود را بروز دهید و یاد بگیرد چگونه از چیزهایی که دوست دارد باید مراقبت کند.

پیش دبستانی ها: چگونه آنها بازی می کنند؟

کودکان از طریق پنج حس خود با اشیا آشنا می شوند. بچه های نوپا شروع به یادگیری این موضوع می کنند که این اشیا چگونه کار می کنند. کودکانی که در مرحله پیش دبستانی قرار گرفته اند از وسایل با هدفی که برای آنها در نظر گرفته شده است استفاده می کنند در حالیکه هنوز دنبال راه های دیگری برای استفاده از این وسایل نیز می گردند. ممکن است که از گل های مجسمه سازی پیتزایی درست کنند که از شما بخواهند آن را امتحان کنید.
برای کودکانی که در مرحله پیش دبستانی قرار دارند دنیای بدون محدودیت دنیایی جادوی بحساب می آید که آنها در درست کردنش استاد هستند. این موضوعی عجیب نیست که در این سن بچه ها فکر می کنند که دارای قدرت های جادویی اند و می توانند به جنگ غول ها بروند و آنها را شکست دهند و یا تبدیل به یک پرنسس و یا پری شوند.

اغلب اوقات بچه ها در این سن شما را نیز همراه خود به دنیای خیالی خود دعوت می کنند و انتظار دارند که شما هم آنها را همراهی کنید. در این دوران است که دوستان خیالی هم ظاهر می شوند. این تخیلات در رشد کودک نقش بسیار ارزشمندی دارند زیرا باعث رشد عواطف، امیدها، آرزوها و از بین بردن ترس ها و سرخوردگی های کودک می شوند.

دنیا نیز به مانند صحنه تئاتر می باشد، بنابراین انتظار این را داشته باشید که به دفعات جمله  ” مامان، بابا، ببینید!” را بشنوید. چون کودک شما دوست دارد تا هرچیز جدیدی را که یاد می گیرد به شما هم نشان دهد تا شما او را تشویق کنید. اشتیاق ارتباط برقرار گردن با دیگران به دوست‌یابی می انجامد و کودک یاد می گیرد که چطور با دیگران همکاری و سهیم شود.

در این دوران بازی ها به مراتب پیچیده تر می شوند. دختر ها ممکن است خود را پرنسس فرض کنند و پسرها به بازی های که در آنها ساختن وجود دارد می پردازند. و دانش آنها از دنیای اطراف رشد چشمگیری کرده است. پس از اینکه کودک شما می داند DVD چگونه کار می کند و یا با اسباب بازی های کنترلی بازی می کند متعجب نشوید.

بازی به خودی خود یک فعالیت فیزیکی محسوب می شود. پس چرا فقط باید راه رفت وقتی می شود پرید، جست و یا لی لی کرد.

اسباب بازی هاى هوشمند برای کودکان پیش دبستانی :

هنر و خلاقیت : همانطور که استعداد های هنری کودک شکوفا می شوند، کارهای مانند بدست گرفتن مداد رنگی و نقاشی کردن، و استفاده از قیچی های مخصوص کودکان و چسباندن قطعات مختلف به یکدیگر می تواند به بروز خلاقیت در کودکان بسیار کمک نماید.
بلوک ها و وسایل خانه سازی: ساختن یک برج و فهمیدن این نکته که چه موقت باید کار ساختن را متوقف کرد تا سازه خراب نشود به کودک در حل مسائل و یافتن جواب کمک می کند. کودکان به یاری تخیل خود با وسایل ساده ساختمان سازی می توانند دوچرخه، ماشین و حیوانات مختلف را بسازند.
پازل : اسباب بازی پازل به تقویت چابکی، فهم رابطه  اشیا با یکدیگر و منطقی فکر کردن در کودکان کمک می کنند.
بازی های که کودک خود را در نقش افراد مختلف قرار می دهد:  دخترها ممکن است با عروسک های خود مشغول بازی شوند و پسرها خود را آتش نشان فرض کنند. پسرها ممکن است مجذوب درست کردن چیزی شوند که به اصطلاح خراب شده و دخترها خود را مامان فرض کنند که مشغول آشپزی است.

سایت فروش آنلاین اسباب بازی ال بی تویز اسباب بازی های متنوعی برای گروه های سنی مختلف را در سایت خود قرار داده است که می توانید آنها را مشاهده کنید.